Ana Sayfa Birikim Yapmak Ada Parsel Nedir?

Ada Parsel Nedir?

Ada parsel belirli yollarla çevrilmiş ve imar projeleri içinde oluşan parsellerde bulunan meydan, cadde, sokak, akarsu veya demiryolu gibi doğal yahut yapay engeller oluşumudur. Bu oluşumların doğal yahut yapay sınırlandırılmış olması gerekir. Bunlar genelde doğal engel olan cadde, sokak, demiryolu, akarsu gibi engeller olabileceği gibi yapay engellerle çevrilmiş parseller de mevcuttur.
Göl, deniz, ark, yol, kanal, cadde, sokak gibi kamu mülkiyetinde olan doğal yada yapay sınırları bulunan yerlere kadastro adası denir.

Parsel Ne Demektir?

Parsel, yasalara göre sınırlandırılmış veya ayrılmış arazi parçasına denir. Birden fazla kişi bir parselin sahibi olabilir. Ama tek sahibi olan parseller de vardır. Parseller kamu ve vakıf mülkiyetinde de olabilir. Ve ikiye ayrılır;
İmar parseli, imar adaları içinde bulunan kadastro parsellerine denir. Parsellerin imar planlarına uygun olarak düzenlenmiş halleri de denilebilir.
Kadastro parseli; eğer parselin mülkiyeti tescilli ise buna kadastro parseli denir. Kadastro yapıldığında hemen ada sınırları içine girmesi gerekir.

Ada Parsel Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

Ada parsel sorgulama, gayrimenkullerin yerini tespit etmek için Ada Parsel ve Pafta sorgulama işlemidir. Bu işlemleri Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün parsel sorgulama ekranından yapılabilir. Bu ekrana Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün bu işlem için tasarladığı uygulama üzerinden ulaşabilirsiniz. İstenilen parsel sorgulama işlemini veya gayrimenkul tespitini bu uygulamadan gerçekleştirebilirsiniz.
E-devlet Üzerinden Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?
Tapu parsel sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız öncelikle e-devlet sitesinde kayıt oluşturmuş olmanız gerekli. Kimlik doğrulaması yapıp sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulamayı bu siteden de gerçekleştirebilirsiniz.

Birikimevim

Birikimevim Türkiye’nin neresinde olursanız olun veya bütçeniz ne olursa olsun ev sahibi olmanızı sağlayan bir sistemdir. Faiz ve kredi derdi olmadan ev alma imkânı sağlayan Birikimevim ‘de ev almak için önce alınmak istenen evin bedelini belirlemek gerekir. Bedel belirlendikten sonra herhangi bir peşinat talep edilmeksizin sisteme girişiniz yapılır. Ama peşinat yapılması, satın alacağınız eve daha hızlı sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca Birikimevim’de aylık ödemelerinizi siz belirlersiniz. Bütçeniz neye yetiyorsa taksitlerinizi ona göre belirlenir.