Ana Sayfa Ev Alma Yöntemleri Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Birçok kullanıcının merakla sürekli sorduğu sorulardan biri olan parsel sorgulama işleminin birden fazla cevabı vardır. Bu işlemi sorgulamak içinse Tapu Kadastro Genel Müdürlük binalarına başvuru yaparak bilgi edinmek daha doğru bir cevaba ulaşmanıza yardımcı olur. Sadece Tapu Kadastro Genel Müdürlük binalarından değil, postaneden de alınabilen e devlet şifreniz ile uygulamadan bilgi alabilirsiniz. E devlet uygulaması sadece ada parsel için değil, tapu beyan bilgilerinizi de sorgulayabilirsiniz. Sıra beklemeden daha kolay bir şekilde  parsel sorgulama işlemini rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Tapu Devir

Tapu devir işlemleri düşündüğünüz kadar zor bir işlem değildir. Oldukça basit olan bu işlem için yapmanız gereken, Tapu Genel Müdürlüğünden istenilen belgeleri doğru bir şekilde tamamlamak, daha sonrası için de tapu harcı ve tapu sermaye bedelini istenilen tutarda ödemelidir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra ise tapu devir işlemlerini başlatabilirsiniz. Bu işlem 1 ya da en fazla 2 gün sürebilir. Bu süre zarfından sonra tapunuzu alabilirsiniz.

Başvuru yapmak için ise alıcı ve satıcının mülkün bağlı olduğu Tapu Dairesi’ne gerekli olan tüm belgeler ile gidilmesi gerekli. Ayrıca 181 numaralı telefon numarasını da arayıp tapu randevusu için randevuda bulunabilirsiniz.

Tapu Harcı

” Tapu Masrafı ” olarak da geçen tapu harcı, söylenen satış bedelinin %4 oranında ödenecek olan tutardır. Tapu harcı, gayrimenkul alım ve satışında sadece 1 defa ödenmesi gerekir. Bu ödeme tutarına ek olarak da sermaye ve hizmet bedeli ayrı bir şekilde ödenir. 2021 yılı için tapu harcı her ne kadar belli olmasa da bunu ilgili kurumlardan net bir şekilde öğrenmek mümkündür. Daha az tapu masrafı ödemek isteyenler için ise ev satış ücretinin gösterilmesi durumunda, ceza alabileceğinizi unutmayın.

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harcı ücreti, başka kararlar alınmadığı müddetçe alıcı ve satıcıda eşit miktarda ücret alınılarak ödenir. Yani söylenen ücretin %2’sini alıcı, %2’sini satıcı öder. Faka satıcı ve alıcı anlaştığı durumlarda %4’lük kısım bir taraf ödeyebilir. Daha detaylı bilgi için Birikimevim sitesinden destek alabilirsiniz.