Ana Sayfa Faizsiz Ev Arsanın Kime Ait Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Arsanın Kime Ait Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Herhangi bir arsanın sahibini öğrenmek için yasal prosedör uygulanır. Arsa sahibi dışında herhangi birisi arsa sahibi bilgilerine ulaşması mümkün değildir.

Belediye yetkilileri de bu konuda bilgi paylaşmamaktadır. Arsanın kime ait olduğunu nasıl öğrenebilirim? Diye araştırmalara giren bir kişi ancak yasal yollarla ve gerekli evraklarla mahkemeye başvurması gerekiyor. Geçerli sebeplerden ve mahkemenin onayladığı sebeplerden ötürü arsa sahibi öğrenilmek isteniyorsa bu durumda da karar yine mahkeme tarafından verilecektir.

Aynı zamanda arsa sahibine ait tüm bilgiler devletin kendi sisteminde de kayıtlıdır. Bu sisteme ancak arsa sahipleri giriş yapabilir ve tüm bilgiler sadece arsa sahiplerindedir. Fakat eğer ki arsa sahibi vefat etmiş ise girilebilir.

Arsa Sahibini Öğrenme Yolları

Arsanın kime ait olduğunu nasıl öğrenebilirim? Diye düşünen kişilerin arsa sahiplerinin bilgilerine nasıl ulaşabilecekleri konusunda bilgi edinmeleri gerekiyor. Yasal olarak belediye ve diğer devlet dairelerinde arsa sahibi bilgileri gizli tutuluyor. Elektrik ya da su abonelikleri sayesinde tabu sahibi öğrenilebilir.

Fakat  kişi arsa sahibinin sadece isim ve soyisim bilgilerine ulaşabilir. Arsa sahibinin kişisel bilgileri ve arsa tabusuna ait bilgilere sadece arsa sahibi ulaşabilir. Devletin resmî sitesinde bulunan arsa sahibi bilgilerine de yine sadece arsa sahibi ulaşabilir ya da arsa sahibinin rızası ile bir başkası ulaşabilir. Resmî site dışında kişi arsa sahibi rızası ile beraber belediyeye giderek de arsa sahibinin bilgilerine ulaşabilir.

Yasal Yollar İle Arsa Sahibi Öğrenme

Yasal yollarla arsanın kime ait olduğunu nasıl öğrenebilirim diye başvuru yapan bireylerin öncelikle avukat ile görüşme sağlamaları gerekiyor.

Avukat ile görüştükten sonra arsa sahibini öğrenmek için bir dilekçe yazmak ve dilekçe içeriğinde nedenini belirtmek gerekiyor. Belediye ya da diğer devlet dairelerinde kişilerin bilgilerinin gizliliği için arsa sahipleri hakkında bilgi verilmiyor.

Ev sahibi ya da ev satın alacak  kişiler güvenilirliği görmek amacı ile arsa sahibi öğrenilmek istenebilir. Bu da ancak yasal yollarla mümkün olur. Dilekçede neden kesinlikle belirtilmelidir. Bunun dışında kişilerin avukat ile beraber de bu konuda bilgi edinme imkanı vardır.