Ana Sayfa Ev Kredisi Ev Almak İçin Kredi Çekmek Haram mı?

Ev Almak İçin Kredi Çekmek Haram mı?

Yıllarca birikim yaparak ev almak isteyenlerin ve dini bütün insanların az bir miktar paralarının yetişmemesi sonucu ya da ev alacak paranın çoğunun olmaması sonucu kredili ev seçeneğinin nasıl olacağını düşünüyorlar.

Bu insanlar konut alırken kredi kullanmakta tereddüt etmelerinin en büyük nedeni kredi haram mı? Sorusudur. Bu sorunun cevabına alimlerin ekseriyetinin cevabı ise evettir. Yani kredi kullanmanın ölçütü kredinin faize bağımlı olup olmadığı değil yalnızca kredi olmasıdır. Ve Müslümanlar bunu kullanmamalıdır.

Konut sahibi olmak isteyen insanlara faizsiz ev kredisi ile verilmek istenen krediden ziyade insanlar başka yöntemlere yönelebilir. Bu yöntemler ise taksitli ev, kredisiz ev ve senetle ev seçenekleridir.

Kredisiz Ev Almak

Kredisiz ev alma seçeneği ile bütçenize en uygun ev peşin satın alınır. Bu seçenekle genelde birikimi olan ve peşin ödeme yapabilecek insanlar ilgilenir. Peşin ödemenin birçok avantajı vardır. Bunlar;

Peşin aldığınız için taksite nazaran daha ucuza almış olursunuz
Peşin ne kadar paranız varsa ona göre evlere bakıp en uygun evi bularak zamandan kazanmış olursunuz

Taksit veya senetli zamanında yetiştirmem gerekir derdine düşmezsiniz
Belli bir fiyata sahip olduğunuz için rahatlıkla istediğiniz evi de bulabilirsiniz
Bu avantajlardır. Peşin parası olanların zaten tercih ettiği yöntem olan bu yöntem peşin parası olan ve emlak almak isteyenler için birebirdir.

Taksitle ve Senetle Ev Almak

Taksitle ev seçeneği senetle ev almak isteyen insanların kullandığı 2 yöntemden biridir. Bu alıcılar genelde az bir miktar birikim ile senet veya taksitle ev alma seçeneğini kullanırlar. Aralarında çok az fark bulunan bu iki yöntemin temel sistemi şunun üzerine oturtulmaktadır;

Taksitli ev ve senetli ev seçenekleri alıcının belli bir miktar ön ödenek vermesi ve daha sonrasında kalan tutarın, belirli aralıklarla, ödeme güçlüğüne göre düzenlenerek zaman içinde ödenmesi mantığına göre işler.
Bu yöntem ile konut sahibi olanlar hem zaman içerisinde konut sahibi olup hem de bütçeye uygun taksitlendirmeyle sıkıntı çekmezler.

Konut Sahiplendirme

Birikim evim ile bahsedilen 3 konut sahip olma ve ödeme yönteminden birini kullanarak istediğiniz tarz ve türde bir eve sahip olabilirsiniz.