Ana Sayfa Ev Kredisi Ev Kredisi Şartları Nelerdir?

Ev Kredisi Şartları Nelerdir?

Bankaların en uzun vadeli ve en yüksek kişisel kredi miktarı alanında verdiği krediler denilince akla ev kredileri gelir. Ev kredisi almak için bankaların risklerini en aza indirgediği şartları yerine getirmeniz istenir. Amaç daha sonra kredinin geri ödenmesinde sorun yaşamamaktır. Şartları yerine getiriyor olmanız da çoğu zaman kredinin onay alacağı anlamına gelmez.

Üst karar verenlerin bunu uygun görmesi ve evin de kredi şartlarına uygun olması beklenir. Evin krediye uygun olması ile kast edilen ise ipotek ve ödeme sorunu olması halinde yapılacak olan işlemlerde maddi değeri karşılamasıdır. Taksitle ev almak gibi gösterilse de geri ödemeleri de oldukça yüksek olacaktır.

Düzenli Gelir ve Ev Almak

Düzenli şekilde gelirinizin olması ev almak için bankaya başvuruda bulunduğunuzda ilk olarak bakılacak olan etmendir. Çünkü banka peşinatsız ev vermediği ve ödemelerin de zamanında yapılmasını istediği için bu konuda titiz davranır. İleride sorun çıkma olasılığını en aza indirgemek isteyecektir.
Diğer şartlar ise:
Siciliniz yani kredi notunuzun yüksek olması,
Ödemeleri yaparken sorun yaşamamak adına gelir beyanı,
Evin krediye uygunluğu,
Yaşınız ve risk oranınız olarak adlandırılabilir.
Risk oranınız yüksek olduğunda bazı bankalar kredi onayı vermezken bazıları da yüksek oranlar kullanır.

Kiracıların Ev Alma Yolu

Hem kredi hem de kira ödemek ağır bir maddi yük olacağından kira öder gibi ev sahibi olmak adına yapılması gereken Birikimevim’den destek almak olmalıdır. Sistem faizden arındırılmış ve peşinat bile istemeyecek bir şekilde kurulmuştur. Bu yolla kiracıların ev almasının yolu da açılmış olur.

Ev Alırken Bankanın Müdahalesi

Şartları yerine getirmiş olsanız bile kredi almak istediğiniz evin de banka kriterlerine uygun olmasını zorunlu tutar. Ev projeleri arasından seçim yaparken imardan belediye iznine, deprem dayanıklılığına kadar birçok konuyu hesaba katmak gerekir. Bunun için bankanın dezavantajlı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Sözleşme İmzalanması

Bankadan sözleşme imzalanarak ödeme alınır. Birkimevim ise hangi ayda anlaştığınıza bağlı olarak ödemenizi hemen yapar. Sözleşmenin içeriğinden de aynı şekilde faiz olmadığını anlamanız mümkündür.