Ana Sayfa Ev Kredisi Gelir Vergisi Nedir Nasıl Hesaplanır? 

Gelir Vergisi Nedir Nasıl Hesaplanır? 

Kira öder gibi basit bir yöntem ile gelir vergisi ödemesi yapılabilir. Gelir vergisi gerçek kişilerin hayallerini gerçekleştirdiği noktada devreye girer. Kişi artık bir iş sahibidir ve düzenli geliri vardır. Ticari kazancı olan tüm gerçek kişiler bu vergiyi ödemekle yükümlüdür. Gelir vergisi  kişilerin gerçek kişilerin  kazanç elde etmeye başladığı anda ortaya çıkan bir durumdur. Gelen kazanca bağlı ödenen tutara gelir vergisi denir. Burada bahsi geçen gelir kaynakları ise şu şekilde sıralanabilir:
Herhangi bir malın satışından elde edilen kazanç
Serbest meslek sonucu elde edilen tutar.
Zirai faaliyet getirileri

Kiradan Öder Gibi Gelir Vergisi Ödeyen Gerçek Kişiler Kimlerdir?

Gelir vergisi ödemek zorunda olan kişiler şunlardır:
Kiradan kurtulmak için ev alıp Türkiye’de ikamet eden kişiler
Bir yıldan daha uzun Türkiye’de ikamet eden kişiler
Resmi kuruluşların işleri için yurt dışına çıkmak zorunda kalan Türk vatandaşı olan kişiler
Bu kişiler gelir elde ettikleri sürece gelir vergisi vermek ile yükümlüdürler. Bu nedenle bir yıl içerisindeki gelir ve kazançlarını gösteren Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi hazırlayarak gelirlerini bildirmek durumundadırlar. Her gelir düzeyine uygun beyanname formu vardır kişiler kendilerine en uygun olanı doldurmak zorundadır.

Gelir Vergisi Ne Zaman Ve Nasıl Ödenir?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sayfasından değişen Gelir Vergisi Tarifesi’ne istenildiği anda kolaylıkla ulaşılabilir. Gelir durumu netliğinden emin olan bireyler burada kolaylıkla hesaplama yapabilir. Banka işlemleri gibi olmayıp burada iki taksit imkânı vardır ve tarihler kurum tarafından belirlenir. 2020 yılı için konuşulursa iki taksitin ilk ödeme günü 2 Mart günü son gün olarak baz alındı. İkinci taksit günü ise temmuz ayı olarak belirlendi.
Taksit tutarları eşit şekilde ikiye bölünür. Ödenecek tutar iki dönemde de aynı miktardadır. Çok fazla ödeme yeri imkânı sunan Gelir Vergisi ikamet edilen yerin vergi dairesinden veya iş yerinin bağlı olduğu vergi dairesinden yapılabileceği gibi kişilerin bağlı olduğu ve işlerini yaptığı bankalar aracılığıyla da yapabilirler. Her yıl değişen kredi faizleri ile nasıl taksitle ev almak için yapılandırma işlemi yapılıyor ise her yıl değişen gelir vergisi tarifesi de mevcuttur ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sayfasından ulaşılabilir.