Ana Sayfa Ev Kredisi Hangi Evler Konut Finansmanına Uygun?

Hangi Evler Konut Finansmanına Uygun?

En uygun konut kredisi modelinden biri olan konut finansmanı bir çeşit faizsiz kredi sunmaktır. Alınacak evin belli bir yüzdelik tutarını karşılar. Kolay bir şekilde ev almak isteyen kişiler konut finansmanı yöntemiyle rahatlıkla ev sahibi olabilirler. Alınacak evin hemen hemen %80’lik maliyeti için konut finansmanı kullanılabilir. Peki, konut finansmanı hangi evler için verilir?  Konut finansmanından yararlanabilmenin şartları nelerdir? Bu sorular en çok sorulan ve merak edilen konular arasında yer alır.

Konut Finansmanı İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Bireysel kredi notu bu noktada önemli bir yere sahiptir. Düşük ve riskli olmayan kredi notları bankalar için aranan ilk özellikler arasında yer alır. Düşük veya risk arz eden kredi notları tercih dışında yer alır ve olumsuz konut finansmanı demektir. Bu nedenle bireyler kredi notunu yükselttikten sonra finansman için başvurması daha yerinde olacaktır.
Gelir durumu konut finansmanını ödeyebilecek durumda olmalıdır.  Gelir durumu müsait olanlar gelir belgesi ve gelir belgesi beyannamesi ila başvurabilir. Gelir düzeyinin yüksekliği en olumlu finansman dönüşümünü sağlar.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve 18 yaşını doldurmuş gerçek kişiler başvuruda bulunup konut finansmanından yararlanabilir.  Gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra en uygun konut kredisi hesaplama işlemleri yapılır ve en uygun banka belirlenir. Kredi finansmanı en uygun bankadan çekilir.

En Uygun Konut Kredisi İçin Uygun Ev Hangisidir?

Başvuru öncesi evin konut finansmanına uygun olup olmadığı en önemli detaylardan birisidir. Ev yapımı tamamlanmış olmalıdır. Yarım kalmış veya katları çıkılmamış evler konut finansmanına uygun değildir. Tapu belgesinin olması şarttır. Kat mülkiyeti olmayan evler de iskâna bakılma şarttı mevcuttur. Mesken olarak belirtilmemiş evlere yanlış belirtilmesinden dolayı konut finansmanı verilmez.
Düzeltme işlemi yapıldıktan sonra tekrar başvuru yapılabilir. Zorunlu deprem sigortası olmayan binalara konut finansmanı olumsuz yanıt ile dönecektir. Gelir durumuna en uygun ideme planı belirlenmeli ve en uygun konut finansmanı seçilmelidir. Konut kredisi hesaplama işlemleri yapıldıktan sonra kişilerin bütçesini zorlamayacak, konut finansmanı en uygun banka seçilir ve başvurular gerçekleştirilir.