Ana Sayfa Ev Alma Yöntemleri Kentsel Dönüşüm Kredisi Alan Kira Yardımı Alabilir mi?

Kentsel Dönüşüm Kredisi Alan Kira Yardımı Alabilir mi?

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler kentsel dönüşüm kredisi aldığında kira kanun gereği kira yardımı  alamıyor. Devlet tarafından, kentsel dönüşüme giren ve anlaşmalı olarak tahliye edilen evlerde 18 aya kadar kira yardımı yapılıyor. Yapılacak olan yardımın ilk 5 aya kadar olan kısmı taşınma masrafları göz önünde bulundurularak peşin bir şekilde ödeniyor.

Kentsel dönüşüm kanunu gereğince ev sahipleri bankalardan 2 yıl ödemesiz olarak 10 yıl da ödemeli olarak devlet destekli kredi kullanabiliyor. Ancak aynı kişiye hem kira yardımı hem de kredi faiz desteği yapılmıyor. Kira faiz desteğinden yararlanan kişiler ise kira yardımından faydalanamıyor.

Senetle Konut Nasıl Alınır

Senetle ev almayı düşünenlerin bu konu hakkında araştırma yapması faydalı olacaktır. Senetle ev almak demek peşinatsız ev sahibi olmak ne demektir. Senetle ev alımında Tüketici Kanunu gereğince nama yazılı olan senet başka bir  firmaya devredilemiyor.

Konut almayı düşündüğünüz inşaat firmasının güvenilirliğini ve proje inşa süreçlerini inceleyin. Konut sahibi olmaya karar verdiğinizde projenin ya da inşaatın yapı ruhsatının olup olmadığına muhakkak dikkat edilmesi gerekli. Almaya karar verilen konutun İnşaat bitirme sigortası olup olmadığı da mutlaka öğrenilmesi gerekenlerden biri.

Kredi İle Konut Alma

Kiradan kurtulmak için bir ev almaya karar verildiğinde kredi işlemleri ile  ilgili araştırma yapmak fayda sağlayacaktır. Bununla birlikte alınacak olan ev ve evin bulunduğu muhit hakkında araştırma yapmak da alıcının yararına olacaktır.

Ev alacak olduğunuzda beğenmiş olduğunuz evin güvenilirliğini kontrol etmeniz de faydalı olacaktır. Ayrıca evin bulunduğu muhit ve komşular hakkında ufak çaplı bir araştırma yapılabilir.

Bunların yanı sıra alacak olduğunuz evin krediye uygunluğunu kontrol etmeniz de dikkat edilmesi gereken kriterler arasındadır. Kredi çekerken ödemeyi nasıl yapacağınızı iyi belirlemeniz gereklidir. Kredinin bütçenizi zorlamadan rahat bir şekilde ödenmesi için iyi hesaplama yapılması da önemlidir.

Yeni bir ev alma konusunda Birikimevim sizlere profesyonel destek sağlamakla birlikte alternatif ev alma yöntemleriyle ilgili bilgi sunuyor. Bu sayede istediğiniz evi daha kolay bir şekilde alabiliyorsunuz.