Ana Sayfa Ev Kredisi Kentsel Dönüşüm Kredisi Kapsamına Alınan Binalar, Gerekli Belgeler

Kentsel Dönüşüm Kredisi Kapsamına Alınan Binalar, Gerekli Belgeler

Ev almak  son zamanlarda hayat şartlarının zorlaşması ve bazı imkânların yetersiz kalması nedeniyle gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bundan dolayı hiç evi olmayan ve artık kira ödemek istemeyen insanlar ev almanın yollarını araştırarak artık kendilerine ait bir evi olsun isterler. Bununla birlikte oturdukları evin sağlamlığından şüphelenen ve olası bir deprem durumunda yıkılmasından korkan ev sahipleri de, evlerini uygun şartları taşıyorsa kentsel dönüşüm projesinden yararlandırarak evlerinin yıkılıp yerine yeni bir ev yapılması talebinde bulunurlar. Bunun için belirli şartları olması gereken evin gereken onayı aldıktan sonra yıkım ve yapım işlemi başlatılır. Bu işlem süresince devlet tarafından kentsel dönüşüm kredi desteği alabilirler.

Kentsel Dönüşümden Yararlanacak Olan Binalar, Taksitle Ev Ve Kredi Alma

6306 sayılı Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun kapsamında verilen krediler olan Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilmek için binanın bazı şartları taşıması gerekir. Bu şartlardan en önemlisi evin riskli alanlar içinde bulunması veya riskli alan içinde değilse bile hasarlı ve riskli bir bina olduğunun tespit edilerek kanıtlanmış olması gerekmektedir.
Burada yer alan riskli yapı ve alanlar herhangi bir yıkılma ve sarsılma durumunda hemen kendini belli eden ve ömrü tamamlanmış olan bina ve binaların içerisinde yer aldığı alanlardır. Bu binalar gerekli tespitlerden geçtikten sonra kentsel dönüşüm kredisi almaya hak kazanır. Peşinatsız ev almak isteyenler de  hasarlı ve riskli evlerini kentsel dönüşüm projesiyle dönüştürerek yeni ev sahibi olabilirler. Bu kapsamda ev sahibi olan fazlasıyla birey mevcuttur.

Gerekli Belgeler

Krediden yararlanabilmek için bankaların istediği birtakım belgeler vardır. Bu belgeler onaylanıp teyit edildikten sonra mülk sahibi kredi desteğinden yararlanabilir. Başvuran kişinin TC kimlik kartı ve hasarlı binanın riskli bir alanda bulunduğunu ve riskli bir yapı olduğunu gösteren Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı  tarafından alınan belge ve tapu belgesiyle birlikte gidilerek kentsel dönüşüm kredi desteği almak için başvuru yapılabilir. Gerekli olan işlemler tamamlandıktan sonra belirlenen ücret kullanması için  hak sahibine verilir. Daha sonrasında ise hak sahibi isterse taksitle ev sahibi olur ya da peşinatı farklı bir şekilde değerlendirebilir.