Ana Sayfa Ev Kredisi Konut Kredisi Ekspertiz Rapor Ücreti İadesi Nasıl Olur?

Konut Kredisi Ekspertiz Rapor Ücreti İadesi Nasıl Olur?

Faizsiz ev satın almak herkesin isteği olsa da bankadan konut kredisi kullanımı, faiz ödemesi yapmayı da ortaya çıkarıyor. Yalnızca faiz değil aynı zamanda konut kredilerinin birçok farklı masrafları ortaya çıkıyor. Bunlardan bir tanesini de eksper masrafı oluşturuyor. Eksper masrafı özel ve kamu bankalarından kredi çekildiğinde ortaya çıkan bir masraf meblağını oluşturuyor. Bu masrafın geri iadesi alınabiliyor ancak bu ödemeyi alabilmek için 3 aydan 6 aya kadar bir süre bekleniyor.

Konut Kredisi Kullanırken Yapılan Eksper Masrafını Geri Alma

Ülkemizde ev fiyatların sürekli artış gösteren bir döngüye sahip olması, kişilerin de bankadan konut kredisi kullanmasını gerektiriyor. Konut kredisi kullananlar ise kredi faizlerinin yanı sıra dosya masrafı adı altında bankalara göre değişen oranlarda masraf ödüyor. Bu masrafların en yüksek meblağlı olan kısmını ise eksper masrafı oluşturuyor. Konutun değerini belirleyen bu işlem ev için verilecek olan kredi miktarını da ortaya çıkarıyor. Konut kredisi hesaplama sayfalarından da bu miktar görülebiliyor. Ülkemizde Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından uygulanan bir yasa ile konut kredilerine uygulanan eksper ve dosya masrafları geri alınabiliyor.

Konut Kredisi Masraflarını Geri Almak İçin Nereye Başvuru Yapılıyor?

Konut satın almak için bir bankadan konut kredisi kullandınız ve bu kredinin masraflarını geri almak istiyorsanız bu işlem için Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmanız gerekiyor. Bankalardan almanız gereken masraf belgelerini bu heyete sunmanız halinde heyet sizlere geri iade edilmesi gereken tutara yönelik karar veriyor ve bu evrak bankaya ibraz ediliyor. Ardından size ödenmesi gereken tutar banka hesabınıza yatırılıyor. Bu masraf kalemlerine eksper ücretleri de dâhil oluyor. Konut kredisinde masraf kalemlerinden en yüksek olan miktarı eksper masrafları oluşturuyor. Bu nedenle bu masrafın müşteriye geri ödenmesi kişileri oldukça rahatlatıyor. Bu masrafın her bankada farklılık göstermesi bu iadenin ne kadar olacağına yönelik bir bilgi verdirmiyor ancak evin değerine ve eksperin evin değerini belirlemek için yapmış olduğu masrafa göre değişim gösteriyor. En uygun kredi hesaplama sayfalarında kullanmak istediğiniz konut kredisinin miktarına göre eksper masrafını da net olmamak koşuluyla görebilirsiniz.