Ana Sayfa Faizsiz Ev Konut Kredisi Hakkında Bilgiler

Konut Kredisi Hakkında Bilgiler

Konut kredisi ev sahibi olmak isteyenlerin belki de zorlandığı konuların en başında geliyor. Günümüzde konut almak isteyen aileler konut kredisini çekerken alternatif ödeme koşullarıyla kira öder gibi ev sahibi olabilmektedir. Belli şartları bulunan bankaların koşulları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Konut kredisi için bankalara başvuracak kişiler ilk önce banka kredi notunu öğrenmelidir. Çünkü uygun kredi notuna sahip olmayanlara banka kredi onayı vermeyecektir. Bankaların konut kredisi faizlerinin ve maliyetlerinin karşılaştırmasının yapılması çok önemlidir. Çünkü en az maliyet sunan bankanın tercih edilmesi konut alacakları için gelir kazancı sağlamak demektir. Kredi miktarının gelir seviyesine ve evin değerine göre değişkenlik göstereceği de unutulmamalıdır.

Peşinatsız Taksitli Ev Alma Şartları

Bankalardan alınacak konut kredileri evin değerinin tümünü karşılamaz. Bu nedenle konut alacakların elinde bir miktar peşinat bulunması gerekiyor. Kredi başvurusu sonrası tapu işlemleri esnasında tapu harcı gibi giderleirn karşılanması için alternatif yöntemlere başvurulabilir; peşinat için ihtiyaç kredisinin kullanılması, mal varlığının ipotek olarak gösterilmesi ev bankaların anlaşma sağladığı inşaat firmalarının peşinat kampanyalarını araştırmak.

Özellikle ülkemizde toplu konut projelerinin zaman zaman düzenlediği peşinat kampanyalarını takip etmek gerekir. Bu sayede uygun koşullarda ev almak için anlaşma sağlanabilir.

Konut Kredisi İşlemleri

Öncelikle kredi notu onayını aldıktan sonra başvurular tercih edilen bankanın şubelerine yapılır. Daha sonrasında banka şubesine; nüfus cüzdanı, gelir belgesi, ikametgah ve bankalara göre değişkenlik gösteren diğer ek belgeler hazırlanır. Evin değeri expertiz raporuyla belirlenir sonrasında kredi kullanımı gerçekleştirilir. İşlemler esnasında dosya masrafı, expertiz masrafı, sigorta ve kasko masrafları gibi maliyetler karşılanır.

Bu masraflarla karşılaşmak istemeyen aileler genelde faizsiz ev sistemleriyle ilgili araştırma yaparak yönlenmektedir. Konut alırken taksitli ev alma yöntemlerinden hangilerini tercih edecekleri gelir durumları ve kaynakları belirleyecek olup konut almak isteyenlerin tercihine kalmış bir durumdur. Faizsiz ev sistemlerinde herhangi bir dosya masrafı veya expertiz ücretleri söz konusu değildir. Yalnızca cuzi organizasyon ücreti yer almaktadır. Durum değerlendirmesi için hem piyasadaki bankalarla hemde faizsiz ev alma sistemi hizmeti veren firmalarla konuşarak karşılaştırma yapılması çok önemlidir.