Ana Sayfa Ev Kredisi Peşinatlı Taksitli Ev

Peşinatlı Taksitli Ev

pesinatli-taksitli-ev

Günümüz şartları çerçevesinde ev almak isteyen insanların artık birikim yapmadan yapmaları çok kolay. Özellikle yapılan yatırımlara bakıldığında inşaat yatırımcıları için sadece yüzde 1 oranda peşinatlı şekilde ev sahibi yapıyor. Üstelik geriye dönük bırakılan konut bedeli ise kira öder gibi taksitlendiriyor.

Toki’den 5 Bin TL Peşinatla Ev Fırsatı

Toki tarafından artık birikimleriniz çok yüksek meblağa olmasa bile uygun ödeme seçeneği sayesinde hayal edilen evleri bulabiliyorsunuz. Konut projeleri ile yapılan yeni kampanya olanakları hem taksitler hem peşinatları oldukça cazip ve makul kılıyor.

Dar bütçeler yahut orta gelirli aileler için konut üretimi devam eden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı son düzenlemelerin kayıtlanması itibariyle 6 yeni kampanya başlattı. TOKİ’nin satmak için bireylere sunduğu projeler 5 bin lira peşinat kapsamında ev sahibi olunabiliyor. Bu bağlamda alıcı aile gelir seviyesi üzerinde seçilen ev ile önce 5.000 TL peşinat öder daha sonra kalan fiyat aylara bölünerek taksitlenir.

Aylık Kira Bedeline Bakılarak Konutların Bulunması

Yapılan araştırmalara göre 2015 senesi itibarıyla Türkiye’de bir daire 215 ay kiraya eşit geliyor. Bu hesaplama İstanbul’da 212 aya tekavül ederken Ankara’da ise 222 ay olarak göze çarpıyor. Genel bağlamda ise emlakçılar 240 aya yani 24 yıla denk kabul etmekteler. Bu durumda bedeli 240 bin lira kabul edilen evin aylık kirasını 1.000 TL yapmaktadır.

Konut kredisi ise bu değerin %80 oranda bir kredi imkanı sunuyor. Doğal olarak geri kalan kısım ise peşinatlı ödenek olarak yatırılıyor. Dolayısı ile ödeme durumunuza bakılarak 240 bin TL bir ev için 195.000 ile 210.000 arası kredi imkanı çıkmış olur.

Hangi Banka Ne Kadar Faiz Uygular?

Peşinatla apartman dairesi almak için uygulanan belirli çapta faiz oranları vardır. Daha önemli olan ise her bankadan değil sadece belirli bankalardan yapıldığıdır. İşlemin yapılacağı bankalar ise sırasıyla; Ziraat, Halkbank ve İNG Bank’tan yapılır.

Faiz oranlarına bakılacak olursa;

  • Ziraat Bankası %0.94 ile aylık ödeneği 1393 TL oluyor.
  • İNG Bank %0.99 faiz yüzdesiyle aylık 1428 TL ön görülüyor.
  • Halkbank %0.94 oranı ile 1394 TL oluyor.

Ödenekler Ziraatbank ve Halkbank için aynı İNG aracılığı ile %0.05 oranında daha fazla olduğu görülüyor. Bunun nedeni ise İNG Bank’ın özel bir banka olmasından kaynaklanıyor.