Ana Sayfa Ev Alma Yöntemleri Taksitli Ev Alma Piyasası

Taksitli Ev Alma Piyasası

Konut almak isteyen tüketiciler, bankaların faiz oranlarıyla uğraşmadan kira öder gibi taksitlerle ev sahibi olma imkanını faizsiz ev alma sistemlerine katılaraka yakalıyor. Bununla birlikte; kredi çekebilmek için birçok şartı yerine getiremeyen tüketiciler, faizsiz ev kredisi veren bankalar haricinde emlak sektöründe faizsiz ev alma sistemleriyle hizmet veren firmalarla anlaşma başvurusunda bulunuyor. Her ne kadar banka koşulları yasal açıdan güvenli olsa da, faizsiz ev sistemleri finansmanı sağlayan firmalar T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yıllık ciroların artışı nedeniyle denetim altına alınacakları duyurulmuştur. Katılım bankalarından taksitli faizsiz ev alma finansmanı desteğide alınması mümkündür.

Faizsiz Taksitli Ev Projeleri

Tüketiciler, bankaların faiziyle uğraşmamak için inşaat firmalarıyla iletişim kurmayı tercih ediyor. Çeşitli inşaat firmaları tüketicilere taksitli ev alma imkanı tanıyor. Genelde bankalarla anlaşan inşaat firmalarının projeleri için başvurular bankalara yapılıyor. Kredi notu onayı alındıktan sonra bu projelerde 60 ay vade ve belli faiz oranlarıyla ödeme planları oluşturuluyor. Katılım bankalrı alternatifi bakıldığında evin değerinin ‘ i kadar kredi imkanı verilmektedir. Senet yoluyla inşaat firmalarından taksitli ev alma yolunda da firmanının güvenirliliği ve piyasa durumundaki koşullarının iyice araştırılması gereklidir. Senet yoluyla projelere katılım yapılacaksa işlemlerin noter huzurunda yapılması büyük önem taşır ve inşaat firmasından teminat istenir. Bu koşullar sonucunda diğer alternatif olan faizsiz ev alma sistemleri faiz oranlarının söz konusu olmaması nedeniyle de tüketiciler tarafından tercih edilmektedir.

Faizsiz Ev Almak İçin Kuruluşlar

Fuzulev, Eminevim, Birevim, Hedefevim gibi kurumlar, faizsiz, ev kirası öder gibi ev sahibi olma imkanı sunuyor. Bu tarz kurumların ortak özelliği tüketicinin bütçe koşullarına göre değerlendirme yaparak sisteme dahil etmeleri. Tüketici almak istediği evi belirledikten sonra vade seçeneklerini ve ödeyeceği tutarı belirtir. Daha sonrasında gruba dahil olan tüketici, ödeme planlarıyla taksitlerini ödemeye başlar. Her ay noter huzurunda çekilen kura sonucunda bir kişinin ev sahibi olması sağlanr. Konut alma hakkını kazanan tüketici kiradan kurtulduğu için taksit ödeme tuarı artar fakat ödeme planında herhangi bir fiyat değişikliğine gidilmemektedir. Faizsiz taksitle ev alma imkanı sağlayan firmaların tek kazancı sadece sisteme kayıt olurken alınan katılım ücretidir. Bunu dışındatüketicilerden herhangi bir dosya masrafı, expertiz ücreti talep edilmez. Tüketici sadece isterse sistemle ilgili teminat mektubu ve sigorta talebinde bulunabilir.