Ana Sayfa Ev Kredisi Tamamlanmamış Konuta Kredi Çıkar mı?

Tamamlanmamış Konuta Kredi Çıkar mı?

Kiradan kurtulmak ve kendi evlerinde yaşamak isteyenler ellerinde belli bir birikim olsun ya da olmasın konut kredisine başvuruyorlar. Bu kredinin işlem prosedürleri ve onaylanma süresi ise konutun durumuna göre değişkenlik gösteriyor. Sıfır ev, ikinci el ev ya da tamamlanmamış ev olarak gruplara ayrılan bu kredilerde bankaların şartları da farklılık arz ediyor.

Tamamlanmamış Konut için Ev Kredisi Başvuru Süreci

Kredisiz ev almak mülk sahibi ile gerçekleşen fiyat pazarlığı sonucunda ödemenin tamamının kredi çekilmeden gerçekleşmesiyle mümkün olabiliyor. Bununla birlikte inşaat firmaları da belirli bir ödeme talep ettikten sonra aylık taksitler halinde ödeme kolaylığı sunabiliyor. Fakat burada istenilen faiz oranları yüksek olacağından çok tercih edilmiyor.
Bankalar aracılığı ile kredi talep edildiğinde ise binanın tamamlanmış olması artı bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle yeni inşaattan çıkmış sıfır binaların faiz oranları diğerlerine nazaran daha düşük bir seviyede ilerliyor.

Tamamlanmamış Evler İçin Ne Kadar Kredi Kullanılabilir?

Tamamlanmamış binalarda, kredi işleminde kanunen yüzde 80 inşaatın bitmiş olması bir zorunluluktur. Bu tür kredi çekimlerinde hem ekspertiz raporu hem de inşaat firmasının teslim tarihi ve inşaatın durumu hakkında bilgi veren bir rapor sunulması gerekiyor.
Bununla birlikte satın alacak evin tapusunun bankada rehinli olacağından, tapu satışı sırasında kat mülkiyeti belgesinin de sunulması zorunludur. Banka vadesi süresi sonuna dek tapunun üzerinde rehini devam ettirecek ve son taksit ödenmesinden sonra üzerindeki rehini kaldıracaktır.
Bu süre dolmadan tapu üzerinde bir satış gerçekleşirse, tüm ödemenin bankaya defaten yapılması ve ödeme dekontunun tapu dairesine ibraz edilmesi şarttır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tamamlanmamış konuta kredisi veren bankaların sayısı sınırlıdır ve talep ettikleri faiz oranları daha yüksektir. Ayrıca 120 ay gibi uzun vadeli kredilerde, toplam ödenecek tutar da çekilen kredi tutarının üstündedir. Bu tür bir anlaşma yok ise bankalar hiçbir surette kişiye kredi vermiyor. Bunların yanı sıra banka birçok evrakın yanı sıra kefil de isteyebiliyor. Ayrıca tamamlanmamış ev kredisi işleminde inşaat firmasıyla banka arasında bir anlaşmanın da olması gerekiyor.