Ana Sayfa Ev Kredisi Tasarruf Etmek İçin 10 Öneri

Tasarruf Etmek İçin 10 Öneri

Harcamalarımıza özellikle kredi kartı kullanımına dikkat etmek bizi çok büyük dertlerden kurtarabilir. Yanlış harcamalar yapmak, geri ödeyememek, borçların faiz oluşturması gibi birçok problemi beraberinde getirir. Kişileri alışverişe çeken büyük indirimler, taksit imkânları, erteleme olanakları sayesinde gereğinden fazla alışveriş yapılmaktadır.
Sadece indirime girdiği için her gün ihtiyaç fazlası binlerce ürün satın alınmaktadır. Evde her zaman stok yapma alışkanlığı, daha fazla depo kiler gibi yerleri doldurma davranışları oluşur. Online olarak da kolaylıkla yapılan alışverişler kişiyi zamanla çıkılmaz girdaba sürükler. Hem kendimiz hem de ailemiz ile birlikte bu konuda daha bilinçli olabiliriz.

Hangi Durumlarda Nasıl Tasarruf Yapılır?

Hangi durumlarda ne kadar harcama yapıldığı araştırılıp  tasarruf yapma planı oluşturulur. İsrafın önüne geçmek, borçsuz ve minimalist bir hayat yaşayabilmek için dikkat etmemiz gereken bazı durumlar vardır. Örneğin,
• Evimizde boşa akan sular, gereksiz elektrik harcamalarına dikkat ederek yılda çok büyük kar sağlayabiliriz.
• İhtiyaç fazlası hiçbir eşya satın alınmamalıdır.
• Alacağımız ürünün gerçekten ihtiyaç mı yoksa istek mi olduğuna karar verilmeli ona göre alışveriş yapılmalıdır.
• Market, pazar alışverişlerinde önceden ihtiyaç listesi yapılıp ona göre alışverişe çıkılmalıdır.
Ufak durumlara dikkat ederek büyük harcamaların önüne geçebiliriz. Bu harcamaları olumlu hale getirebiliriz.

Tasarruf Etmeye Nereden Başlanır?

Her şeyde olduğu gibi kişinin kendisinin karar verip doğru adım atması ile büyük işler başarılır. Harcamaları gözden geçirmek, ihtiyaç olmayan ürünler satın almamak, kullanılmayan abonelikleri iptal etmek, indirim reklamlarına kapılmamak gibi yüzlerce yöntem bulunur. Özellikle kadınların kıyafet ve kozmetik tutkusu sürekli kişiyi alışveriş yapmaya iter.
Daha sade minimalist yaşam tercih etmek, fazla olan hiçbir şeyi hayatımıza almamak bize en büyük faydayı sağlar. Kullanılmayan ürünler almak, yiyecekleri fazla alıp tüketmemek bize sadece zarar verir. Kendimiz için, evde, dışarıda her yerde daha dikkatli olabiliriz. Bilinçli tüketici olabilir buna göre hareket edebiliriz. Gereksiz harcamalar bize, bütçemize, ailemize hatta doğaya büyük zararlar verir. Küçük bir kumbara edinmek ufak miktarlar ile büyük birikim yapabilmemizi sağlar.