Ana Sayfa Ev Kredisi Teknolojik Kirlilik E Atık Nedir? Nasıl Azaltılır?

Teknolojik Kirlilik E Atık Nedir? Nasıl Azaltılır?

Tasarruf hayatımızın her aşamasında olduğu gibi teknolojik ürünlerin kullanımı ile ilgili konularda ön planda olması gerekir. Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte her yıl birbirinden farklı teknolojik aletler üretilmektedir. Her yıl birbirinden farklı teknolojik ürünlerin üretilmesi ve bu ürünleri farklı özelliklere sahip olması ürünlerin kullanım ömrünün kısalmasına sebebiyet verir. E-atık kullanılmak istenmeyen elektrikli ve elektronik ürünlerin hepsini kapsar. Bu elektronik ürünler arasında en çok cep telefonları, bilgisayarlar, televizyonlar, yazıcılar gibi ürünler yer alır. Elektronik atık diye adlandırılan bu aletler içerisinde klorlu solventler, zararlı metaller, kurşun, cıva, gibi çevre ve insanlar için zararlı maddeler yer alır. Bu tür zararlı maddelerin çevrede dağılması ciddi çevre kirliliğine sebebiyet vermektedir. İnsan sağlığı ve doğal yaşamı tehdit eden elektronik atık kirliliğinin önüne geçilmesi gerekir.

E Atıkları Azaltmak İçin Ne Yapılmalı?

Ev almak, araba almak için biriktirmesi gereken paraların e-atık kirliliği ile insanların yaşamını ve çevreye zarar vermesinin önüne geçilmesi gerekir. Kullanılmayan elektronik cihazların çöpe atılmaması gerekir. Atık ürünleri diğer çöplerden ayrı tutularak özel konteynırlara veya çöp kutularına atılmalıdır. Atık piller kullanılmayan teknolojik ürünler ile ilgili nereye atılacağı konusu ile ilgili araştırma yapılıp özel toplama noktalarına bırakılmaları gerekir. Kullanılmayan teknolojik aletler ayrılarak işe yaramayan kısımları imha edilir ve arta kalan kısımları tekrar geri dönüşüm için kazandırılır. Elektronik atık geri dönüşümü ile birçok kişiye yeni iş imkânı sağlanır. İnsanlar için ve çevre için birçok faydası bulunan elektronik atıkları azaltmak için herkesin duyarlı ve bilinçli olması gerekir.

Elektronik Atıklar Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre dünyada ve ülkemizde son yıllarda elektronik atık her geçen gün artarak devam etmektedir. Elektronik atık diye adlandırılan ürünlerden bazıları şunlardır:
Video, kamera gibi tüketici ekipmanları
Buzdolabı çamaşır makinesi gibi evde kullanılan beyaz eşyalar
Bilgisayar telefon gibi bilişim ekipmanları
Oyuncaklar
Eğlence ve spor aletleri
Elektrikli ve elektronik aletler
Gelişen teknoloji ile birlikte elektronik atıkların önüne geçebilmek için ve insanlar için sürdürülebilir bir yaşam için elektronik cihaz kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Birikim yapmak ve yaptırmak için tüm insanların bilinçli tüketim yapmaları gerekir.