Ana Sayfa Ev Alma Yöntemleri Yarım Kat Nedir?

Yarım Kat Nedir?

Ev almak için binanın iç yüksekliğinin minimum oranda 5.5 metre olduğu yapılar için genelde zemin kat üzerine inşa edilen yere yarım kat denir. Genellikle yarım kat merdiven ile alt tarafa bağlanır. Ara katların yapılacağı binalarda iç mekân yükseklik oranının hemen hemen 2.50 metre kadar olması gerekir.

Yarım Kat Çeşitleri Nelerdir?

Yarım kat inşa edilirken tasarruf amaçlı kullanılacak olan yapı malzemeleri metal, beton ve ahşap ürünler olabilir. Kullanılacak olan malzemeler yapılmak istenilen yarım katın bulunduğu ortama ve işlevliğine göre farklılık yaratabilir. Yapılacak yarım inşa edileceği yerin mimari bütünlüğünü bozmamak ve yok etmemek için en iyi şekilde yapılır. Bunun yanı sıra ortamın yapısını bozmayacak ve döşemelerine en uygun bir şekilde dizayn edilir. Günümüzde çok fazla yarım kat modeli bulunur. Bu modellerden en çok talep edilenleri ise; kolondan destekli yarım kat, tavandan destek alınarak yapılan yarım kat ve kirişten destek alınarak yapılan yarım kattır.

Yarım Kat Nasıl Kullanılır Ve Nelere Dikkat Edilir?

Yarım katlar bir yerin üst tarafına yapılan altı boş yerlerdir. Çok fazla amaç için kullanılması mümkün olan yerlerdir. Yarım katlar inşa edilirken etrafı kapatılmaz. Çevresi genellikle açık bir şekilde kalır. Yarım katların asıl amacı mevcut alan ortamına daha fazla yer kazandırmak ve alanı daha iyi bir hale getirmek içindir. Yarım katlar sayesinde kullanılacak alandan yüksek miktarda fayda sağlanır.

Yarım Kat Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Yarım katlar genellikle mevcut yapının içerisine inşa edildiği için dikkat edilmesi gereken belirli başlı unsurlar bulunur. Öncelikli olarak yarım katın statik hesabının ve alanlarının tecrübeli ve uzman kişiler tarafından denetlenmesi gerekir. Statik hesap düzenlemesi yapılırken özellikle yarım katın hangi amaç için kullanılması gerektiği bilinmelidir. Tekrar statik hesap yapım aşamasında yapı türünün ne gibi özellikler içerdiğine ve mevcut binanın nasıl bir durumda olduğu gözlemlenir ve kontrol edilir. Ev sahibi olmak için belirli başlı hususlara dikkat etmek etmekle birlikte gelen yükün ne kadar fazla olacağı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.