Ana Sayfa Ev Alma Yöntemleri Yatırım İçin Konut Alınır mı?

Yatırım İçin Konut Alınır mı?

Yatırım için konut alınır mı sorusu birçok vatandaşın ilk düşündüğü alan olmakla beraber her geçen zaman içerisinde kazanım sağlamıştır. Klasikleşmiş yatırım türlerinin ilk yöntemlerinden biri haline gelen konutlar diğer yatırım araçlarına oranla az riskli ve yatırımcısını güldürmeyi başarmış bir alandır.

Eldeki birikimleri bir yerde değerlendirmek ya da geleceği güvence altına almak isteyenler yatırım yapmak isterler. Yatırım yapmak için değerlendirmeler yapılan işte elde edilecek riskin yanı sıra zarar etme durumunu da ortaya çıkarabilir.
Günümüz dünyasında birçok yatırım araçları çeşitlilik gösterse de yatırımcılar risk bakımından az ve değer bakımından orta, uzun vadeli olarak önemli kazanç elde edebileceği yatırım araçlarına yönelmek isterler.

Konut Almak Ne Avantaj Sağlar

Birçok yatırım aracı yatımcısına kontrol hakkı sunmaz. Bu anlamda ev almak yatırımcı için 1-0 önde başlamak demektir. Mesela bir ev satın alındığında bu ev çok eski dahi olmuş olsa üzerinde tadilat işlemleri yaparak artı değer katılabilir. Evin bulunduğu konumda düşünülecek olursa kazancınıza ekstra bir değer kattığı gibi evin kiraya verilmesi de düzenli bir şekilde gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

Konut Almak Doğru Bir Yatırım Mıdır?

Konut için yatırım yapmak iyi bir seçim olsa da doğru bütçe belirlenmediği durumlarda yatırımcıyı riske atabilir. Bütçe iyi belirlenmeli ve bütçe aşılmamalı. Bunun için eldeki birikim miktarına sadık kalınması iyi bir yöntem olacaktır. Kredi kullanarak ev almak masraf ve faizler nedeniyle geliri düşürebilir. Evin bulunduğu bölgede iyi analiz edilmeli gelişime açıklığı, sosyal özellikleri, şehir merkezine konumu, alışveriş merkezlerine olan mesafeleri de önemli gelir elde etmek açısından birer kriterdir.

Piyasalarda yaşanan gelişmeler bazı zamanlara dalgalanma gösterse de çoğunlukla artı değer katar. Konut fiyatları diğer yatırım araçlarına oranla daha hızlı geri dönüş sağlar ve piyasadaki olumlu durumlara da hızlı bir şekilde cevap verir. Yatırım araçlarının kâbusu olarak enflasyon diyebiliriz.

Enflasyon çoğu alanda kazanç miktarını da düşürebiliyor. Hâlbuki konut alanında böyle bir durumun olması mümkün olmadığı gibi enflasyon durumunda da yatırımcıya tasarruf sağlamasının yanı sıra değerden de bir şey kaybetmemesini sağlayacaktır.